Jdi na obsah Jdi na menu
 


Název: Addis Abeba

Počet obyvatel: 2 316 000 obyvatel

Status: hlavní město

Zeměpisná poloha: 9° severní šířky a 39° východní délky

Oblast: střední Etiopie

 

 

Addis Abeba (amharsky nový květ) je hlavním městem Etiopie. Místo pro výstavbu hlavního města vybrala císařovna Taytu Betul. Založeno bylo roku 1886 jejím manželem Menelikem II a dnes počet jeho obyvatel dosahuje 3,5 milionů (2,3 milionů podle sčítání obyvatel z roku 1994). Město leží v nadmořské výšce nad 2360 m na úpatí hory Entoto. Průměrná roční teplota je 16 °C; pohybuje se mezi 15 °C (prosinec) a 18 °C (květen). Roční úhrn srážek činí 1220 mm.

 

 

Tabulka teplot vzduchu:

 

měsíc

leden

únor

březen

duben

květen

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

Addis Abeba
vzduch max.

24

25

25

25

25

23

21

21

22

24

23

23

Addis Abeba
vzduch min.

6

8

9

10

10

9

10

10

9

7

6

5

 

 

Tabulka dní bez srážek:

 

měsíc

leden

únor

březen

duben

květen

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

Addis Abeba
dní bez srážek

29

23

23

20

21

10

3

3

9

28

28

29

 

Historie

Addis Abeba (dříve Finfini) byla založeno roku 1886 císařem Menelikem II. Stavba trvala 5 let a byla dokončena roku 1891. Addis Abeba se ihned stala hlavním městem. Svůj palác si tam tehdy nechal vybudovat císař Menelik II. President Etiopie tam sídlí i dnes. V roce 1935 byla Addis Abeba dobyta italskými okupačními vojsky. Císař Haile Selassie I. musel uniknout do exilu. Návrat do Addis Abeby mu umožnilo až vítězství britských jednotek v dubnu 1941. Roku 1963 byla v Addis Abebě založena Organizace africké jednoty (OAU). V roce 1974 došlo k vojenskému převratu a Haile Selassie byl zatčen (zemřel v domácím vězení 25. srpna 1975. Socialistická vláda musela ustoupit až v roce 1991. Dnes sídlí v Addis Abebě president Negasso Gidada.

Dnešní situace

V Addis Abeba sídlí několik významných úřadů. Organizace africké jednoty, která zde byla v roce 1963 založena, měla ve městě svůj sekretariát. Dnes zde sídlí Komise africké unie. V Addis Abebě rovněž sídlí Ekonomická komise OSN pro Afriku. Někomu se může zdát,že Addis Abeba je na naše poměry poněkud zastaralá,ale což jsme v Africe. Vede z ní pět asfaltových výpadových silnic. Vlakové spojení zajišťuje jedna železnice do Džibuti. Se vzdáleností od centra ubývá vícepatrových budov a naopak přibývá nízkých přízemních domků z dřevěných tyčí,hrubě omítnutých blátovou maltou zpevněnou slámou a pokrytých vlnitým pozinkovaným plechem. Tak vypadá většina příbytků nejen v Addis Abebě,ale i v jiných etiopských městech. Život na předměstí afrického velkoměsta se vším jeho ruchem,hlukem,barevností a zdánlivým zmatkem,má svoji osobitou atmosféru. Nejpoužívanější dopravní prostředek na předměstí i na vesnicích je osel. Vozí palivové dříví,zboží na prodej nebo prostě lidi.

Zeměpisná poloha

V Ethiopii závisejí klimatické podmínky výrazně na nadmořské výšce. V polohách do 1800 m se rozkládá teplá a suchá zóna, v pásu 1800-2400 m(tam leží Addis Abeba) s mírnými teplotami a dostatkem srážek (více než 1000mm za rok) žije většina obyvatel a intenzivně se rozvíjí zemědělství,v polohách nad 2400 m je klima chladnější a místo skotu převládají ovce. Srážky jsou sezónní,hlavní dešťové období na většině území připadá na červenec a srpen,tzv. malé deště přicházejí v březnu a květnu. Addis Abeba leží ve výšce 2360 m a v jejím okolí jsou hlavně hory na jejichž svazích rostou tropické pralesy. V samém okolí města jsou pastviny a orná půda.

Obyvatelstvo

Obyvatelé Etiopie hovoří asi osmdesáti různými jazyky. V severních horách žijí semitští Amhaři a Tigrejci. Jinde zpravidla převládají Oromové. V horách a na pláních na jihozápadě nalezneme i méně početná,kulturně odlišná a atraktivní etnika jazyků omotických a nilosaharských. V Etiopské vysočině přežilo po tisíciletí koptické křesťanství (dnes samostatná etiopská ortodoxní církev), v nižších polohách obklopené mořem islámských sousedů. Využívá se Etiopské písmo,urbanizace je pod 25%. V Ethiopii je 842 osob na jeden automobil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář